خدمتی نوین و مؤثر در درمان کلیه مشکلات خلقی و رفتاری کودکان و بزرگسالان

سایت نوروفیدبک

تهران، خیابان پیروزی ، بین خیابان سوم و چهارم نیروی هوایی ، پلاک 125 ، ساختمان پزشکان ادیب ، طبقه سوم ،واحد 6 تلفن : 77478732
فلج مغزی ، تأخیر حرکتی

فلج مغزی

اگر کودک شما هنوز گردن نگرفته ، نمی نشیند یا حرکت نمی کند... عضلاتش سفت یا شل بوده تشنج میکند...
اختلال یادگیری

مشکلات یادگیری

اگر فرزند شما در نوشتن دیکته مشکل دارد، اگر متن کتاب را به سختی می خواند و یا در یادگیری ریاضی مشکل دارد...
اوتیسم

اوتیسم

اگر فرزند شماحرف نمی زند،اگر با شما و دیگران ارتباط برقرار نمی کند ...
مشکلات توجه و تمرکز

مشکلات توجه و تمرکز

اگر از حواس پرتی و عدم تمرکز فرزندتان رنج می برید،اگر کودک مدام بازی و فعالیت خود را تغییر می دهد، اگر کاری را تا آخر انجام نمی دهدو ...
دکتر اصغر کاظمی دکتری مشاوره و کارشناس کاردرمانی

دکتر اصغر کاظمی

مدیر کلینیک با بیش از 20 سال تجربه کار بالینی
ADD
نویسنده: دکتر کاظمی مدیر اجرایی مرکز کاردرمانی رویش


 

 

در گذشته افرادمبتلا به اختلال نارسایی توجه را افرادی تنبل،بی عار،گیج،خنگ،حواس پرت، خیالباف ،ناسازگا ر، آشوبگر،خشمگین،مظطرب،یاغی،تندرو،کله شق،عجول می -نامیدند.اگر چه این رفتار ها در مبتلایان به این اختلال دیده می شود ،اما باید دانست که تربیت واختیار ،تنها علل رفتارهای این مبتلایان نیست ،بلکه علت اصلی اختلال در کنش وواکنش های شیمیایی مغز است.

انواع اختلال نارسایی توجه

بررسی ها وپژوهش های بسیاری که در زمینه ی اختلال نارسایی توجه انجام شده وهزاران کودک ،نوجوان وفرد بالغ مورد تحقیق قرار گرفته اند،مشخص می کند که شش نوع متمایز از این اختلال قابل شناسایی است.در اینجا به اختصار ویژگی های هر یک را نام می بریم:

1-   نوع کلاسیک:

      مبتلایان به این نوع کم توجهی،حواس پرت ،نامنظم،بیش فعال،نا آرام،تکانشی وبی اختیار هستند.این نوع بیشتر در پسرها دیده می شود.بیشتر به سمت کوکائین ومتامفتاینی سوق پیدامی کنند.فعالیتهای پایین وکم کورتکس پره فرونتال و فعالیتهای پایینعقده های قائده ای  مشاهده میشود .

2-    نوع حواس پرت:

مبتلایان به این نوع کم توجه ،حواس پرت،کند،کم انگیزه،رویایی،راحت طلب،تنبل،دارای محرکه کم هستند.بیشتر به سمت کوکائین ومتامفتامین سوق پیدا میکنند.

 

3-  نوع کله شق یا بیش متمرکز:

مبتلایان در یک کار غرق می شوند ونمی توانند به راحتی حتی اگر ضروری باشد از کار دل بکنند ،بیشتر مواقع با تفکرات منفی زندگی می کنند ،وسواس،نگرانی زیاد ،منفی گرایی ومخالفت ورزی در رفتارشان کاملاً محسوس است.بیشتر به سمت مشروبات الکلی میروند.فعالیت های زیاد شکنج قدایی (سینگولیت) یا شکنج حرکتی مشهود است .

4-    نوع تکانشی:

مبتلایان به این نوع ناآرام،کم توجه،خشن،دارای خلق وخوی بسیار متغیر،غرق در افکار تاریک وخشن،گیج وبه شدت تکانشی هستند.به ماریجوآنا تمایل پیدا می کنند.کاهش فعالت گیجگاهی سمت چپ به علاوه کاهش جریان خون کورتکس پیش پیشانی مشهود است .

5-   نوع لیمبیک:

مبتلایان به این نوع کم توجه ،دارای افسردگی مزمن،منفی گرا وکم انرژی هستندومعمولاًاحساس ناامیدی وبیهودگی در آنان غالب است.به ماریجوآنا تمایل پیدا می کنند.فعالیت بیش از حد سیستم لیمبیک مشهود است .

6-   نوع انفجاری:

مبتلایان به این نوع کم توجه ،اغتشاش آفرین،ناآرام،عصبانی،مخالف گرا،خشمگین،بیش فعال،ستیزه جو وحواس پرت هستند.خلق وخوی بسیار متغیری دارند ونسبت به محیط اطراف بسیار حساس هستند ومرتب حواس آنان از شاخه ای به شاخه دیگر می پرد.تمایل به مشروبات الکلی وماریچوآنا دارند.فعالیت بیش از حد تمام مغز بویژه کورتکس پره فرونتال مشهود است .

 

 

 

 

 

 

 

 
ویزیت دکتر کاظمی(مدیریت مرکز)

بازی درمانی ، رویش دوباره