خدمتی نوین و مؤثر در درمان کلیه مشکلات خلقی و رفتاری کودکان و بزرگسالان

سایت نوروفیدبک

تهران، خیابان پیروزی ، بین خیابان سوم و چهارم نیروی هوایی ، پلاک 125 ، ساختمان پزشکان ادیب ، طبقه سوم ،واحد 6 تلفن : 77478732
فلج مغزی ، تأخیر حرکتی

فلج مغزی

اگر کودک شما هنوز گردن نگرفته ، نمی نشیند یا حرکت نمی کند... عضلاتش سفت یا شل بوده تشنج میکند...
اختلال یادگیری

مشکلات یادگیری

اگر فرزند شما در نوشتن دیکته مشکل دارد، اگر متن کتاب را به سختی می خواند و یا در یادگیری ریاضی مشکل دارد...
اوتیسم

اوتیسم

اگر فرزند شماحرف نمی زند،اگر با شما و دیگران ارتباط برقرار نمی کند ...
مشکلات توجه و تمرکز

مشکلات توجه و تمرکز

اگر از حواس پرتی و عدم تمرکز فرزندتان رنج می برید،اگر کودک مدام بازی و فعالیت خود را تغییر می دهد، اگر کاری را تا آخر انجام نمی دهدو ...
دکتر اصغر کاظمی دکتری مشاوره و کارشناس کاردرمانی

دکتر اصغر کاظمی

مدیر کلینیک با بیش از 20 سال تجربه کار بالینی
نویسنده: دکتر کاظمی مدیر اجرایی مرکز کاردرمانی رویش

بزرگ شدن سر در هیدروسفالی

 

الف) تعریف:

 

واژه هیدرو سفالی از دو کلمه هیدرو به معنای آب وسفالوس به معنای سرتشکیل شده است و معنای آن «آب در سر» می باشد.
مغز به وسیله یک لایه نازک پوشیده شده است ودر دو لایه دیگر قرار گرفته است.در داخل این دو لایه مایع قرار دارد وجود این مایع در اطراف مغز(ودر دنباله آن در اطراف نخاع)دارای اثرات متعددی استکه از جمله آنها میتوان کم شدن شدت ضربه وارده به مغزو ضربات به جمجمه را ذکر نمود.اثر دیگر آن کاهش احساس وزن مغز است.در بزرگسالان وزن مغز حدود هزار ودویست تا هزاروسیصد گرم است ولی ما آن را احساس نمیکنیم زیرا در مایع غوطه ور است ومانند یک قطعه چوب که در آب قرار گیردسبک میشود و فقط حدود صد گرم از وزن مغز را احساس میکنیم.این مایع چون اطراف مغز ونخاع قرار گرفته مایع مغزی نخاعی نام دارد.چون این مایع در اطراف مغز قرارمیگیرد(برای این که مغز،سازگاری مناسب با آن را داشته باشد)خود مغز آن را تولید می نماید. محل ترشح این مایع در وسط مغز است. رشد مغز وافزایشنسج مغزی تا چند سال پس از تولد ادامه دارد. به خاطر ترشح مایع در وسط مغز حفراتی در حالت طبیعی وجود دارد که در آنها مایع ترشح میشود وبه آنها بطن میگویند.در حالت عادی در کودکان هر سه دقیقه یک سانتیمتر مکعب مایع ترشع می شود که پس از خروج از مغز در اطراف آن جای گرفته و از آنجا جذب میشود.
هیدرو سفالی به زیاد شدن مایع در مغز گفته می شود.هیدرو سفالی در نوزادان و شیر خواران به صورت مادرزادی دیده می شود.علت این هیدرو سفالی بسته شدن راه خروج مایع از داخل مغزمی باشد در این موارد مجرای باریک بین بطن سوم و چهارم که به آن قنات سیلویوس گفته می شود بسیار تنگ یابسته میشود. این حالت به علت عفونت (مانند عفونت های ویروسی)ویا زیاد شدن سلول ها،به وسیله غده ها ویا بزرگ شدن و اتساع ورید دیده می شود.
تشکیل قنات سیلویوس در زمان جنینی از دو طرف انجام میشود یعنی از سمت بطن سوم وبطن چهارم دو مجرا ادامه می یابد تا به هم می رسند و قنات سیلویوس را تشکیل میدهند.اگر این دو قسمت به هم نرسند،راه خروجمایع از بطن سوم بسته می ماند ومایع در آن جمع میشود.
 
ب) شیوع:

 

معمولا یک نوزاد از هزار نوزاد دچار هیدرو سفالی میشود.(1به هزار)در اکثر موارد خود به خودی وبدون منشاء ژنتیک است.انواع نادری هم وجود دارد که منشاءژنتیک دارند. این حالت در پسرها بیشتر دیده میشود و شیوع آن1در سی هزار است.و اغلب با ناهنجاری دیگر همراه است(مانند فلج اندام تحتانی وانحراف شصت دست ها وعقب ماندگی ذهنی).در بعضی بیماران که دچار میلو مننگوسل(نوعی ناهنجاری نخاعی)هستند نیز این حالت دیده می شود که پس ازدرمان جراحی،مننگوسل خود را نشان می دهد.
 
خ) درمان:

 

درمان این بیماری بستگی به علت آن داردوشامل درمان طبی و جراحی است.
1-درمان طبی شامل استازولامید وفروز ماید می باشدکه موقتاً باعث کاهش تولید مایع مغزی نخاعی می شود وتا زمان جراحی میتواند کمک کننده باشد ولی در طولانی مدت کارایی مناسب را ندارد.
2-درمان جراحی:اکثر موارد هیدرو سفالی نیاز به جراحی دارند که شنت مغزی برای آنها قرار داده میشود و مایع مغزی برای آنها قرار داده میشود ومایع مغزی اضافه را از بطن به داخل شکم تخلیه می کند.این شنت،شنت بطنی شکمی نام دارد.کودکان دارای شنت نیاز به پیگیری و کنترل طولانی دارد.
مهم ترین عارضه شنت عفونت بوده که معمولاً توسط برخی باکتری ها ایجاد میگردد. پیش آگهی بستگی به علت بیماری وزمان درمان دارد وشامل مشکلات بینایی واختلالات حرکتی ورفتاری است که با اقدامات توانبخشی کاهش می یابد.
اگر اندازه سر نوزاد در بدو تولد طبیعی باشد و مشکلات عصبی همراه وجود نداشته باشد و امکان جراحی وجود داشته باشد پیش آگهی خوب خواهد بود.
    

 

 

                                  
ویزیت دکتر کاظمی(مدیریت مرکز)

بازی درمانی ، رویش دوباره