خدمتی نوین و مؤثر در درمان کلیه مشکلات خلقی و رفتاری کودکان و بزرگسالان

سایت نوروفیدبک

تهران، خیابان پیروزی ، بین خیابان سوم و چهارم نیروی هوایی ، پلاک 125 ، ساختمان پزشکان ادیب ، طبقه سوم ،واحد 6 تلفن : 77478732
فلج مغزی ، تأخیر حرکتی

فلج مغزی

اگر کودک شما هنوز گردن نگرفته ، نمی نشیند یا حرکت نمی کند... عضلاتش سفت یا شل بوده تشنج میکند...
اختلال یادگیری

مشکلات یادگیری

اگر فرزند شما در نوشتن دیکته مشکل دارد، اگر متن کتاب را به سختی می خواند و یا در یادگیری ریاضی مشکل دارد...
اوتیسم

اوتیسم

اگر فرزند شماحرف نمی زند،اگر با شما و دیگران ارتباط برقرار نمی کند ...
مشکلات توجه و تمرکز

مشکلات توجه و تمرکز

اگر از حواس پرتی و عدم تمرکز فرزندتان رنج می برید،اگر کودک مدام بازی و فعالیت خود را تغییر می دهد، اگر کاری را تا آخر انجام نمی دهدو ...
دکتر اصغر کاظمی دکتری مشاوره و کارشناس کاردرمانی

دکتر اصغر کاظمی

مدیر کلینیک با بیش از 20 سال تجربه کار بالینی
آرشیو خدمات بازدید: 9832 کد مطلب: 314   | آمار بازدید: 9831
سایت نوروفیدبک

خدمتی نوین و مؤثر در درمان کلیه مشکلات خلقی و رفتاری کودکان و بزرگسالان

تهران، خیابان پیروزی ، بین خیابان سوم و چهارم نیروی هوایی ، پلاک 125 ، ساختمان پزشکان ادیب ، طبقه سوم ،واحد 6 تلفن : 77478732
۱۳۹۴ سه شنبه ۲۳ تير ساعت 23:31

نوروفیدبک فرآیندی آموزشی است که به مغز کمک می کند تا فعالیتهای مختلف خود را تنظیم کند.از آنجائیکه در این روش هیچ گونه دارو ،جریان برق ، اشعه و ... به مغر وارد نمی شود لذا کاملا بی ضرر می باشد.مطالعات درباره نوروفیدیک تقریباً از دهه ششم قرن بیستم میلادی آغاز شده است و هنوز هم یکی از حیطه‌های فعال پژوهشی در علوم مغز می‌باشد.

در ابتدا بایستی ارزیابی کاملی براساس شیوه ای علمی صورت گیرد که در آن دو الکترود ( گیرنده امواج مغزی ) به گوشها و یک الکترود به سر وصل شده و اقدام به ثبت امواج به مدت 2 دقیقه می گردد. الکترود چندین بار جابجا می شود و در نواحی مختلف سر قرار می گیرد و پس از پایان کار و استخراج نتایج ، مشکلات فرد دقیقا مشخص می شود که لازم است برای هر مشکل درمان خاصی طراحی گردد.البته علایمی که فرد در شرح مشکل خود بیان می کند نیز مهم است و بایستی در درمان در نظر گرفته شوند. 

 

حداقل جلسات درمان در طول هفته دو جلسه می باشد و مدت آن هم حداقل 45 دقیقه است. در صورتیکه درمان مد نظر، اصولی و بدون عجله صورت گیرد ، معمولا نتایج بدست آمده ثابت و بدون بازگشت خواهد بود. همچنین تعداد جلسات نوروفیدبک بستگی به نوع مشکل، مدت زمان درمان در طول هفته و میزان همکاری فرد دارد و می تواند حاقل 30 جلسه باشد. معمولا اولین علائم مثبت بهبودی در 10 جلسه اول درمان مشاهده می شود .

پس از ارزیابی نوبت درمان است ،ابتدا از طریق نرم افزار مربوطه دستور اصلاح امواج مغزی صادر می شود و گیرنده هایی که الکترود نامیده می‌شوند بر روی پوست سر فرد قرارمی‌گیرند. مثلا برای کاهش فعالیت جسمی و حرکات بچه های بیش فعال ،الکترود در مرکز سر قرار می گیرد . در این حالت از طریق نرم افزار ، به مغز فرمان داده می شود که دامنه امواج خاصی را در این نقطه افزایش دهد وهمزمان بازیهایی برای فرد پخش می شود . شرط اجرای بازی این است که مغز دستور داده شده را اجرا کند و الا بازی انجام نخواهد شد لذا پس از مدتی بازی روان و با سرعت مطلوب انجام می شود که نشان دهنده انجام دستوریست که داده شده است پس از چند جلسه و با افزایش دامنه موج مورد نظر شاهد کاهش فعالیت جسمی کودک مذکور خواهیم بود.

آنچه در ذیل می آید برخی تحقیقات صورت گرفته در زمینه تأثیرت نوروفیدبک در بهبود عملکرد ورزشکاران است. که همگی حاکی از نتایج مثبت این روش بوده است :

1-آقای هاموند که از صاحب نظران نوروفیدبک به شمار می آید ، در سال 2007 با بررسی تاثیرات نوروفیدبک در ورزشکاران ، موارد زیر را به عنوان نتایج مثبت استفاده از این شیوه مطرح نمود:

افزایش توجه و تمرکز،کاهش اضطراب ، کنترل عواطف بالا مثل خشم ،بهبود تعادل فیزیکی و غلبه بر تأثیرات ضایعات خفیف مغزی (با بکارگیری نوروفیدبک در ناحیه پس سری) .

2- آقای براون و همکاران در سال 2012  از نوروفیدبک جهت افزایش صحت سرویس زدن در بازیکنان تنیس روی میز استفاده کردند .

3-آقای بابیلون و همکاران در سال 2008 از این شیوه در گلف بازان استفاده کردند.

4-آقای کوک و همکاران نیز در سال 2014 نوروفیدبک را در گلف بازان انجام داده ونتیجه گرفتند برای دستیابی به پیامدهای مثبت بهتر است این روش هم طی ورزش مربوطه وهم در زمان استراحت ورزشکار انجام گیرد.

5-آقای کریستوفر رینگ نیز در سال 2014 با کاهش امواج آلفا در جلوی سر ورزشکاران نتایج مثبتی در بهبود عملکرد آنها بدست آورد .

6-آقای هت فیلد و همکاران در سال 2000این روش  را در مقایسه عملکرد تیراندازان ماهر و تازه کار به کار بردند و به نتایج جالبی دست یافتند ( تیر اندازان ماهر فعالیت کمتری در کلیه امواج مغزیشان نشان میدهند ...).

7-لندر وهمکاران در سال 1984 و 1994 با بررسی تیراندازان نتیجه گرفتند با  ارتقای دامنه موج آلفا ،شاهد بهبود عملکرد و افزایش دقت در هدفگیری خواهیم بود.

ایشان بهبود تعادل در ورزشهایی مثل اسکی ، ژیمناستیک ، اسکیت روی یخ ، هاکی، اسکاتر بورد ، اسنوبورد ، بیس بال ، تنیس ، ورزشهای رزمی ، بسکتبال و فوتبال را جزء اهداف کاری نوروفیدبک می دانند .

 

8- بیتی و همکاران در سال 1973 و باور در سال 1979 بر روی بهبود گوش بزنگی ( فیدبک شنوایی ) ورزشکاران  دومیدانی و شنا کار کردند.

 همچنین از این روش جدید در درمان مشکلات ذیل استفاده می شود:

 • مشکل توجه و تمرکز
 • بیش فعالی
 • بهبود حافظه
 • مشکلات خواب ( دیر به خواب رفتن ، از خواب پریدن و ... )
 •  مشکلات یادگیری ( ریاضی ، خواندن، دیکته )
 • شب ادراری و دندان قروچه
 • مشکلات رفتاری ( جیغ و داد ، انجام کارهای خطرناک ، کوبیدن سر به زمین، گاز گرفتن خود ، لجبازی ، پرخاشگری، گریه های بی علت و ... )
 • لکنت زبان ، تکرار کلمات و حروف ، عدم تولید صوت و ...
 • اوتیسم
 • بهبود عملکرد فردی
 • انواع مشکلات  روانشناختی مثل افسردگی، اضطراب ،وسواس فکری و عملی و...
 • دردهای مزمن
 • خستگی عاطفی

 


خدمات مرتبط با سایت


نام :  
نظر شما :  
کد امنیتی:  
 
   


ویزیت دکتر کاظمی(مدیریت مرکز)

بازی درمانی ، رویش دوباره